En çok milyarder yetiştiren üniversiteler belli oldu

Forbes dergisi, Haziran 2024 itibariyle mezunlar arasında en fazla milyarder bulunan üniversiteleri açıkladı.

ABD’nin kuzeydoğusundaki özel araştırma üniversitelerinden oluşan Ivy League birliği, listede belirgin bir şekilde yer aldı.

ABD genelinde 700’den fazla milyarder bulunurken, listedeki 12 üniversitenin mezunları toplamda 1,7 trilyon dolarlık servete sahip.

Forbes’un sıralaması şu şekilde:

12) California Üniversitesi, Berkeley – 10 milyarder mezunla, en zenginleri arasında Word ve Excel’i geliştiren Charles Simonyi bulunuyor. Simonyi’nin serveti 7,7 milyar dolar olup, mezunların toplam serveti 30,4 milyar doları aşıyor.

11) Michigan Üniversitesi – Google’ın kurucu ortağı Larry Page dahil olmak üzere 10 milyarder mezun etti. Larry Page’in serveti 146,1 milyar dolarla birlikte mezunların toplam serveti 181 milyar dolara ulaştı.

10) Columbia Üniversitesi – 11 milyarder mezunuyla, mezunların toplam serveti 49,5 milyar dolar olarak hesaplandı. Mezunlar arasında HIG Capital CEO’su Sami Mnaymneh, Mediacom’un kurucusu Rocco Commisso, Third Point hedge fonunun kurucusu Daniel Loeb ve New England Patriots’ın sahibi Robert Kraft bulunuyor.

9) Dartmouth Koleji – Apollo Global Management’ın kurucu ortağı Leon Black gibi 11 milyarder mezun etti. Dartmouth’un en zengin mezunlarının serveti 48,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

8) Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) – Teknoloji ve mühendislik alanlarında öncü girişimciler yetiştiren MIT, 11 milyarder mezun etti. Dropbox’ın kurucuları Drew Houston ve Arash Ferdowsi de bu üniversiteden mezun.

7) Princeton Üniversitesi – Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dahil olmak üzere 12 milyarder mezun yetiştirdi. Mezunlar arasında yatırımcı Carl Icahn, eski Google CEO’su Eric Schmidt ve eski eBay CEO’su Meg Whitman bulunuyor. Toplam servetleri 203,6 milyar doları geçiyor.

6) Güney California Üniversitesi – “Star Wars” ve “Indiana Jones”un yaratıcısı George Lucas dahil olmak üzere 12 milyarder mezun etti. Lucas’ın serveti 5,3 milyar dolar olup, mezunların toplam serveti 72,5 milyar doları aşıyor.

5) Cornell Üniversitesi – ABD’nin en zengin siyah insanı Robert F. Smith dahil olmak üzere 13 milyarder mezun yetiştirdi. Toplam servetleri 60,4 milyar dolar olarak hesaplandı. Diğer mezunlar arasında Moderna’nın kurucu ortağı Robert Langer ve Workday ile PeopleSoft’un kurucu ortağı David Duffield bulunuyor.

4) Yale Üniversitesi – 19 milyarder mezunuyla, mezunların toplam serveti 149 milyar dolar olarak hesaplandı. Mezunlar arasında FedEx’in kurucusu Fred Smith, Pinterest’in kurucuları Ben Silbermann ve Paul Sciarra, Mars firmasının ikonik ürünleriyle tanınan aile üyeleri bulunuyor.

3) Harvard Üniversitesi – 28 milyarder mezunuyla, toplam servetleri 261 milyar dolar olarak hesaplandı. Ancak Bill Gates ve Mark Zuckerberg, mezun olmalarına rağmen listede yer almıyor.

2) Stanford Üniversitesi – 30 milyarder mezunuyla, toplam net servetleri 90 milyar dolar olarak hesaplandı. Silikon Vadisi’nde bulunan bu üniversite, teknoloji devleri arasında Evan Spiegel’i de yetiştirdi.

1) Pennsylvania Üniversitesi – Elon Musk dahil olmak üzere 36 milyarder mezunla, toplam servetleri 367 milyar dolar olarak hesaplandı. Ayrıca Eski ABD Başkanı Donald Trump, tasarımcı Tory Burch, Estée Lauder varisleri Leonard, William, Aerin ve Ronald Lauder de bu üniversiteden mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir