Kısıtlamaya rağmen İsrail ile ihracatın devam ettiği iddiasını Bakanlık yalanladı

Gazze’ye yönelik saldırılarına devam eden İsrail ile Türkiye arasında devam eden ticari ilişkiler tartışılmaya devam ediyor. 7 Ekim 2023’te başlayan İsrail saldırılarının üzerinden aylar sonra 9 Nisan 2024’te Ticaret Bakanlığı İsrail ile yapılan ihracata kısıtlama getirdiğini duyurdu.

Ancak kısıtlama getirilen 54 ürünün ihracatının devam ettiği yönünde iddialar gündeme geldi. Söz konusu iddiaları yalanlayan Bakanlık, “Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır” açıklaması yaptı.

‘ÇİMENTO İHRACATI DEVAM EDİYOR’ İDDİASI

Gazeteci Metin Cihan, kısıtlama getirilen bazı ürünlerin ihracatının devam ettiği iddiasını gündeme getirerek, “Bugün net olarak görüyor ve gösteriyorum ki, resmi açıklamaya rağmen, İsrail’e çimento göndermeye devam ediyoruz” açıklaması yaptı.

“İsrail’in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz” diyen Cihan, “Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın. Uyguluyormuş gibi yapmayın” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Cihan, İsrail’e çimento taşıyan gemilerin Türkiye’den hareket ettiğine dair belgeler paylaşarak şu açıklamayı yaptı:

“Bize yalan söylediler.

Maalesef, Ticaret Bakanlığı’nın ‘İsrail ile ticareti kısıtlama’ açıklamasının gerçeği yansıtmadığını tespit etmiş bulunuyorum. Aşağıda kanıtları sunuyorum.

Bildiğiniz gibi, İsrail’e düzenli gönderdiğimiz ürünlerden biri çimento idi. Hatta şöyle de diyebiliriz, İsrail’in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz.

Ticaret Bakanlığı’nın 9 Nisan’da duyurduğu İsrail ile ticareti kısıtlama kararının içeriğinde 54 ürün listelenmiş ve Çimento bu listede yer almıştı. Bugün net olarak görüyor ve gösteriyorum ki, resmi açıklamaya rağmen, İsrail’e çimento göndermeye devam ediyoruz.

Düzenli Çimento gönderen şirketlerden biri de Sabancı Holding’e bağlı Akçansa. Dün Çanakkale’deki Akçansa limanından kalkan Kazime Ana adlı Türk gemisi şu an Ege Denizinde yoluna devam ediyor ve istikameti İsrail. İki gün sonra Aşdod limanına varıp çimentoyu teslim edecek.

Akçansa’dan çok sayıda gemi İsrail’e çimento taşıyor. Kazime Ana bunlardan sadece biri ve şimdiye dek 168 kez İsrail’e sevkiyat yapmış. Çanakkale – Aşdod arasında düzenli olarak gidip geliyor.

Verdiğim tüm bilgiler uluslararası deniz trafiği kayıtlarından teyit edilebilir. Ekran görüntülerini de paylaştım. Bilgilerin netliği karşısında @ticaret
bakanlığının ya da gönderici şirket @akcansa’nın bir yalanlamaya yelteneceğini düşünmüyorum ancak herhangi bir açıklama yaparlarsa burada paylaşacağımı bilmenizi istiyorum.

Toplum adına Ticaret Bakanı @omerbolatTR’dan şunu talep ediyorum: Bu ikiyüzlülüğe ve halkı kandırmaya artık son verin. Listelediğiniz ürünler dahil olmak üzere İsrail ile ticaretin devam ettiğini açıkça söyleyin. Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın.

Uyguluyormuş gibi yapmayın.”

BAKANLIK YALANLADI: KARAR SIKI BİR ŞEKİLDE UYGULANIYOR

Söz konusu iddiaları yalanlayan Ticaret Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kısıtlama kararının sıkı bir şekilde uygulandığı belirtilirken iddialar için ise “Prosedürleri bilmemekle, ya da kötü niyetle açıklanabilir” yanıtı verildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ticaret Bakanlığı’nın 9 Nisan 2024 tarihinde yayınladığı İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürüne, 9 Nisan 2024, saat 09.00’dan itibaren gümrüklerimizde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmamaktadır.

Ayrıca söz konusu 1019 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail’e gönderilmeleri de bu kısıtlama kapsamına dahil edilmiştir.

Hal böyle iken, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024 tarihinden önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle, ya da kötü niyetle açıklanabilir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz.

Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman her alanda her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir